Żyj aktywnie

Ruszaj się 02.04.2009
  • Wiadomość została wysłana.
Poleć znajomemu drukuj

Ruszaj się

Nie od dziś wiadomo, że ruch, aktywność, mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

W zależności od zapotrzebowania, wieku, możliwości fizycznych – należy jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. To powszechnie znane zalecenie. Ale czy stosowane? W czasach, kiedy nie starcza czasu na załatwienie wszystkich spraw, które mamy na głowie, niekoniecznie myślimy o tym, by zadbać też o własne zdrowie.

Często trudno nam sobie wyobrazić, by po ciężkim dniu pracy dodatkowo forsować swój organizm – np. na siłowni, basenie, czy korcie tenisowym. Tymczasem cykliczne powtarzanie aktywności sprawi, że po pewnym czasie nasz organizm sam będzie domagał się świeżego powietrza, ruchu, wysiłku fizycznego, bo takie fizyczne zmęczenie doskonale redukuje napięcie, stres, zapewnia doskonały sen i umożliwia regenerację organizmu. Wystarczy wejść w określony rytm – każdego dnia starać się wygospodarować czas, który spędzimy aktywnie. Nie musi to być od razu karnet na basen czy siłownię. Kilkunastominutowy spacer (na początek) w zupełności wystarczy.


Niezmiernie ważne jest wyrabianie sobie takich nawyków od najmłodszych lat i kultywowanie ich w dorosłym życiu. Co prawda dzieci specjalnie nie trzeba namawiać do przebywania na świeżym powietrzu - niezależnie od pory roku zawsze chętnie spędzają swój wolny czas aktywnie. Taka ich natura. Jednak ostatnio coraz częściej obserwuje się niebezpieczne zjawisko: w związku ze zmianą stylu życia, zwłaszcza mieszkańców miast, pojawia się niebezpieczna tendencja do przesiadywania w domu - najczęściej przed komputerem. Gry, Internet, coraz powszechniejsze komunikatory internetowe zastępują rzeczywiste relacje dzieci ze swoimi rówieśnikami i eliminują potrzebę „wyjścia z domu”. Warto pomyśleć o wspólnych, rodzinnych wyjściach na spacer, wycieczkach rowerowych czy rodzinnych zabawach na pływalni. To pozwoli scalić rodzinę i zapewni korzyści zdrowotne zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Potrzeba ruchu jest wpisana w naszą naturę. Zbyt często sami tę potrzebę tłumimy, odpoczywamy w sposób niewymagający wysiłku fizycznego. Warto pomyśleć o zmianie nastawienia – ze względu na ogromne korzyści, jakie zapewnia aktywny wypoczynek. Oczywiście leżenie na kanapie też jest potrzebne. Byleby tylko nie był to jedyny sposób, w jaki odpoczywamy.

Lisner Sp. z o.o. PL
ul. Strzeszyńska 38/42, 60-479 Poznań,
Sekretariat: + 48 61 84 95 501.
Uwagi dotyczące wyrobów tel.: + 48 61 84 95 406

SKLEP FIRMOWY LISNER
ul. Strzeszyńska 38, Poznań
Poniedziałek - Środa: 8:00 – 18:00
Czwartek - Piątek: 7:00 – 19:00
Sobota: 9:00 – 13:00

Polityka prywatności

Telefon